تبلیغات
بسوی بینهایت - تسبیح حضرت زهراء (س)
بسوی بینهایت
ما آمده ایم تا سرباز مهدی فاطمه(س) شویم
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 اسفند 1389 توسط مصیب شجاعی
نکاتی در مورد تسبیح حضرت زهراء (س)

توصیه شده است که بعد از نمازهای واجب، تسبیح حضرت فاطمه زهرا (س) گفته شود . دوست دارم بیش تر درباره آثار آن بدانم .

برای پاسخ به این سؤال مناسب دیدیم که دیدگاه استاد محمد شجاعی را در این زمینه تقدیم داریم . ایشان در کتاب «مقالات/دفتر سوم » چنین می نویسند:

لازم است بعد از نمازهای واجب بر «تسبیح حضرت فاطمه (س)» مداومت کند و از ترک آن و مسامحه در آن و از عدم مداومت بر آن اجتناب کند و جانب حضرت معبود را در خصوص آن مراقبت نماید .

تسبیح حضرت فاطمه زهرا در «ترتیب » و در «عدد» به این صورت است:

34 بار «الله اکبر» 33 بار «الحمد لله » و 33 بار «سبحان الله » .

ابوبصیر از امام صادق (ع) نقل می کند که فرمود:

«فی تسبیح فاطمة صلی الله علیها یبدا بالتکبیر اربعا و ثلاثین، ثم التحمید ثلاثا و ثلاثین، ثم التسبیح ثلاثا و ثلاثین; (1) در تسبیح فاطمه (س) با «تکبیر» یعنی با «الله اکبر» شروع می کند و سی و چهار بار «تکبیر» می گوید، سپس سی و سه بار به «تحمید» می پردازد، یعنی «الحمد لله » می گوید، و سپس سی و سه بار «تسبیح » می کند، یعنی «سبحان الله » می گوید» . 1

در «ترتیب » و در «عدد» حسابها هست که برای اهل آن تا حدودی معلوم و برای محجوبان هم مستور است .

علم راه حق و علم منزلش

صاحب دل داند آن را با دلش (دفتر چهارم مثنوی)

از این رو، لازم است در «ترتیب » و در «عدد» دقت کامل کند، تا از آثار و برکات مخصوصه بهره مند گردد .

شرط حضور و توجه به خدا و به معنی آن چه می گوید، در این جا نیز از شرایط اساسی است و بدون آن از برکات مخصوصه، آن چنان که باید، ملحوظ نخواهد شد . باید مجاهدت جدی و مراقبت نماید که «تسبیح » را با حضور قلب و باتوجه بگوید، و از این که در لفظ بگوید و قلبا پراکنده باشد و این جا و آن جا باشد، اجتناب کند . زیرا در این صورت او در باطن امر در محضر حضرت حق نیست و حال تسبیح و سیر تسبیحی ندارد، و گفتار او، و خود او صعود الی الله نخواهد داشت، بلکه در این جا و آن جا خواهد بود .

در حال حضور، باگفتن «الله اکبر» و تکرار آن، سیری خواهد داشت و با گفتن «الحمدالله » و سپس «سبحان الله » و با تکرار آن ها نیز سیرها خواهد کرد . با هر تکبیری، سیری در مدارج توحید، باهر تحمیدی، سیری دیگر، و با هر تسبیحی هم سیری خواهد نمود، آن هم در بدایات به نحوی و در اواسط و نهایات به انحاء دیگر . مسالک غیبی در پیش خواهد داشت، و هدایت ها در آن مسالک غیبی .

در حال حضور، دل که سالک اصلی طریق است به تکبیر، به تحمید و به تسبیح می پردازد و در مدارج توحید و عبودیت پیش می رود . اگر حضور نباشد، دل در این سو و آن سو بوده در تکبیر و تحمید و تسبیح نخواهد بود، بلکه غوطه ور در غفلت و محبوس در ظلمات اغیار و در حال فرار از حضرت معبود است و زبان به تنهایی به کار افتاده است . طبعا سیری انجام نگرفته و جز به اندازه حضور اجمالی و کلی، عایدی نخواهد داشت . (دقت شود)

خاتم تو این دل است و هوشدار

تانگردد دیو را خاتم شکار

پس سلیمانی کند بر تو مدام

دیو با خاتم حذر کن السلام (دفتر چهارم مثنوی)

شرط دیگری که در این تسبیح هست و باید مراعات شود، بلافاصله بودن آن بعد از نماز است . همین که نماز را تمام کرد، قبل از این که تغییر وضع بدهد و از حالت نماز خارج شود و قبل از این که به چیزی بپردازد، یعنی بعد از سلام نماز، در همان حالت که در وقت سلام داشت، با حضور و با توجه، تسبیح راشروع کند و با مراعات «ترتیب » و «عدد» بدون این که در وسط تسبیح را به چیزی قطع کند، به آخر برساند .

در این که باید بلافاصله و قبل از خارج شدن از حالت نماز باشد نیز حسابی هست که در غیر این صورت نیست .

امام صادق (ع) فرمود:

«من سبح تسبیح فاطمة الزهراء - علیها السلام - قبل ان یثنی رجلیه من صلاة الفریضة غفرالله له و لیبدا بالتکبیر; (2) هر کس تسبیح حضرت فاطمه زهرا (س) را قبل از این که وضع خود بعد ا ز نماز واجب را بهم بزند بجا بیاورد، خدای متعال او را مشمول مغفرت خود می گرداند، و باید تسبیح را با تکبیر، یعنی با «الله اکبر» شروع نماید .» (2)

همچنین، در این که لازم است تسبیح را در وسط با چیزی قطع نکند و متصلا به آخر برساند، رموز خاصه وجود دارد که اهل آن از آن آگاهند .

در فروع کافی، کتاب الصلاة باب التعقیب بعد الصلاة و الدعا آمده است که امام صادق (ع) تسبیح حضرت فاطمه (س) را متصلا انجام می داد و آن را با چیزی قطع نمی کرد .

پی نوشت:

1 . فروع کافی، کتاب الصلاة، باب التعقیب بعد الصلاة و الدعا .

2 . همان .

منبع :سایت حوزه


طبقه بندی: دین و اندیشه، 
برچسب ها: بلافاصله بودن تسبیح حضرت زهرا(س) بعد از نماز، 34 بار «الله اکبر» 33 بار «الحمد لله » و 33 بار «سبحان الله » .، لازم است بعد از نمازهای واجب بر «تسبیح حضرت فاطمه (س)» مداومت کند، نکاتی در مورد تسبیح حضرت زهراء (س)، تسبیح حضرت زهراء (س)،
دنبالک ها: حضرت زهرا (س)، اسرار تسبیحات حضرت زهرا(علیهاالسلام)،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا به نظر شما در مملکت اسلامی ما عدالت اجتماعی وجود دارد؟

نویسندگان
وصیت نامه شهدا
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان

قالب وبلاگ