تبلیغات
بسوی بینهایت - چرا تسبیح حضرت زهرا(س)
بسوی بینهایت
ما آمده ایم تا سرباز مهدی فاطمه(س) شویم
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 اسفند 1389 توسط مصیب شجاعی

دلیل نامگذاری به تسبیح حضرت زهرا(ع)

علت نامگذاری این ذكر، به تسبیح حضرت زهرا(ع) بنابر آنچه در منابع روایی امامیه و غیر امامیه آمده و علامه مجلس به آن اشاره نموده، بدین دلیل بوده است كه این تسبیح را رسول اكرم(ص)، بخاطر آرامش حضرت زهرا(ع) و آسودگی از سختی های كار روزانه، به ایشان تعلیم داد، بدین خاطر به تسبیح فاطمه زهرا(ع) مشهور شد.

   در شرح ماجرای دادن این ذكر، توسط حضرت رسول(ص) به فاطمه زهرا(ع) از حضرت علی(ع) روایت شده است كه به یكی از مردان بنی سعد فرمود:(( آیا درباره حادثه ای از خود و فاطمه زهرا برایت بگویم؟ او در منزل من آنقدر آب از چاه كشید كه در سینه اش اثر گذاشت، و آسیا را چرخانید كه دستش ورم كرد و در زیر پوست دستش خونابه جمع شد؛ و آنقدر خانه را جاروب كشید كه لباس هایش غبار گرفت، و به قدری زیر دیگ را روشن كرد كه لباس هایش خاكستری گشت و به خاطر این زحمات مبتلا به بیماری سختی شد. به او گفتم، خوبست نزد پدرت بروی و از او خدمتگزاری درخواست كنی كه قدری از گرمی و داغی زحماتت بكاهد.

او نزد حضرت رفته در آنجا عده ای را مشغول استماع حدیث دید؛ خجالت كشید و بدون اینكه چیزی بگوید از نزد آن حضرت خارج شد. حضرت متوجه شد كه وی كاری داشته كه آمده، لذا فردا صبح پیش از آنكه ما از بستر خود خارج شویم به منزل ما تشریف آورد... حضرت فرمود: ای فاطمه دیروز چه حاجتی داشتی كه پیش محمّد آمدی؟... گفتم: ای رسول خدا، من به شما می گویم، قضیه از این قرار بود كه فاطمه آنقدر مشك آب را به دوش كشیده كه در سینه اش گذاشته، و آنقدر دسته آسیا را گرفته و چرخانده كه دستانش تاول زده، و آنقدر خانه را جارو كشیده كه جامه هایش قیرگون گشته، و آنقدر، زیر دیگ را روشن كرده كه لباس هایش رنگ دود به خود گرفته. از این جهت من به او پیشنهادی كردم كه نزد شما آید و درخواست خادمی بنماید تا شاید قدری از داغی و گرمای زحماتش كاسته شود.

حضرت فرمودند: آیا به شما دو نفر چیزی بیاموزم كه از خادم بهتر باشد؟ هر وقت كه خوابتان گرفت و به بستر رفتید، سی و چهار مرتبه((الله اكبر)) و سی وسه مرتبه((سبحان الله)) و سی و سه مرتبه(( الحمد الله)) بگویید.(20)

مشهور است كه حضرت زهرا(ع) تسبیحی را از پشم بوسیله گره زدن آن درست نمود تا بوسیله آن تعداد ذكر خود را نگه داردو هنگامی كه حمزه سیدالشهدا(ع) به شهادت رسید، از تربت آن شهید، تسبیحی درست كرده و ذكر تسبیح خود را بر آن می گفت.

پس از شهادت امام حسین(ع) سنّت امامیه بر آن بوده است كه تسبیح را از تربت پاك امام حسین(ع) درست می كنند، چنان كه معصوم(ع) در توصیه به ساختن تسبیح فاطمه زهرا(ع) می فرماید:(( كسی كه تسبیح كند خدا را بعد از هر فریضه به وسیله تسبیح فاطمه(ع) صد مرتبه و بعد از آن(( لا اِلَه اِلا اللّه)) بگوید، خداوند او را می آمرزد. بهتر آن است كه شمارش تعداد آن با تسبیحی كه از تربت حسین(ع) است باشد)).(21) 


طبقه بندی: دین و اندیشه، 
برچسب ها: دلیل نامگذاری به تسبیح حضرت زهرا(ع)، تسبیح حضرت زهرا(ع)، چرا تسبیح حضرت زهرا(س)،
دنبالک ها: تسبیح حضرت زهراء (س)، اسرار تسبیحات حضرت زهرا(علیهاالسلام)، حضرت زهرا (س)،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا به نظر شما در مملکت اسلامی ما عدالت اجتماعی وجود دارد؟

نویسندگان
وصیت نامه شهدا
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان

قالب وبلاگ