تبلیغات
بسوی بینهایت - قبایل
بسوی بینهایت
ما آمده ایم تا سرباز مهدی فاطمه(س) شویم
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 فروردین 1390 توسط مصیب شجاعی

قبیله قریش

در میان دودمان اسماعیل كه در نقاط مختلف عربستان سكونت ورزیدند این افراد مشهورند كه بیشتر قبائل به نام آنها شهرت دارند و آل فلان یا بنى فلان خوانده مى‏شوند: قضاعه، عوف، اود، بكر بن وائل، قیس، عجل، ثعلبه، تیم اللات بن ثعلبه، تغلب، شیبان، مذحج، شرحبیل، حارث، ذهل، عدى، ثقیف، محارب، باهله، فزاره، فزاره، غطفان، هوازن، قشیر، عام، تمیم، مزینه، حنظله، كعب، جذام، لخم، عامله، قعین، رئاب،مخرمه، غفار، مدلج، جذیمة، غنم، غالب، لؤى، تیم، جشم و سعد. (1)


به طورى كه سابقا یادآور شدیم عرب سیصد و شصت قبیله بود كه در نقاط مختلف عربستان مى‏زیستند.شریف‏ترین و محترم‏ترین قبیله عرب «قریش‏» بود.چون آنها ساكن مكه بودند، و تولیت و حمایت كعبه را به عهده داشتند. به گفته یعقوبى «قریش‏» نام فهر بن مالك جد دهم پیغمبر اكرم (صلى الله علیه و آله) ء فهر لقب او بوده است. «قریش‏» یعنى فهر بن مالك در زمان پدرش مالك بن نضر علامات فضل در وى پدیدار گشت و پس از پدر به جاى او نشست، علت اینكه او را قریش گفتند مقام والاى او بود كه قریش به همین معنا است، پس آنها كه از اولاد نضر بن كنانه نیستند از قریش به شمار نمى‏روند. (2)

اعراب جاهلى مخصوصا مردم مكه و طایفه قریش نسبت‏به قبیله و حفظ آن و تعهد و سوگند و پناه دادن به افراد،سخت پاى‏بند بودند. در حقیقت ضامن استقلال و عامل مهم و مؤثر بقاى آنها در بیابان‏هاى بى‏كران عربستان نیز همین جهات بود.

هنگام ظهور اسلام قریش كه حدود دو قرن بود در مكه به سر مى‏برد، 25 طایفه بودند، همچون بنى هاشم، بنى مخزوم، بنى امیه، بنى زهره، بنى كلاب، بنى عبدالدار، بنى اسد، بنى قوفل، بنى عبدالشمس، بنى جمح، بنى سهم، بنى عدى و...

سران قریش امور مربوط به كعبه و حفظ و حمایت از زائران خانه خدا و «دارالندوه‏» شوراى قبیله‏اى خود را كه محلى در مكه و قصى بن كلاب جد چهارم پیغمبر به منظور تبادل نظر و مشورت سران قریش تاسیس كرده بود، میان خود تقسسیم كرده بودند.

رسیدگى به كار كعبه و اداره امور آن، پذیرائى از مسافران و زوار خانه خدا تقسیم آب میان زائران، امورى بود كه قریش عهده‏دار آن بود. به همین جهت نیز قبیله قریش در تمام حجاز و یمن و نقاط عرب نشین و شرافت و نجابت مشهور بود. در میان شاخه‏هاى قریش نیز از همه نجیب‏تر و شریف‏تر، تیره بنى هاشم بود كه پیغمبر اسلام تعلق به آنها داشت، و از میان آنها برخاست.

پى‏نوشتها:

(1)تاریخ یعقوبى - جلد 1، ص 251 تا 278

(2)تاریخ یعقوبى - جلد 1، ص 266 تا 267

تاریخ اسلام صفحه 47

على دوانى

منبع:سایت حوزه


طبقه بندی: تاریخ اسلام، 
برچسب ها: قبایل، دودمان اسماعیل، قبیله، قریش، وظایف قریش،
دنبالک ها: تاریخ اسلام،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا به نظر شما در مملکت اسلامی ما عدالت اجتماعی وجود دارد؟

نویسندگان
وصیت نامه شهدا
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان

قالب وبلاگ